دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
Menu

واحد آموزش

تاريخچه شكل گيري واحد آموزش

جمعيت تولد دوباره در همان سال هاي آغازين تاسيس به اين نتيجه رسيد كه آموزش و تربيت معتادان بهبود يافته، در كنار فعاليت هاي درماني مراكز اقامتي، مي‌تواند گامي مثبت در جهت تغيير فرهنگ و باورهاي ناسالم درباره اعتياد باشد. بنابر این با درك جايگاه، اهميت و ضرورت آموزش، جمعيت در سال 1384 واحدي مستقل را تحت عنوان واحد آموزش ايجاد کرد.

آموزش‌ها، ابتدا در قالب كارگاه هاي چندروزه برگزار مي شد تا اين كه پس از تبادل نظريات مختلف اين نتيجه حاصل شد كه با برگزاري دوره هاي منسجم آموزش مددياري و استفاده از تلفيق تجربه و دانش نظري، مي توان به اهداف درازمدتي رسيد كه بتوان از خلافكاران سابق، مددیارانی تربیت کرد که هم به عنوان گروه همتا در درمان بیماران کمک کنند و هم از نظر جامعه علمي مورد پذیرش باشند. فعالیت های بخش آموزش را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

برگزاری دوره آموزش مددياري اعتیاد

در مرداد ماه 1385 بعد از رايزني هاي متعدد با مديران وزارت رفاه و سازمان بهزيستي، اولين دوره آموزشي مددياري اعتياد (33 واحدي) با همكاري انجمن علمي مـددكـاري، دانشكــده مددكاري Pierce College و جمعيت خيريه تولد دوباره با حضور استاد مدعو جناب آقاي دكتر جيمز كراسون و تعدادي از اساتيد و كارشناسان درمان اعتياد طي يك دوره آموزشي 33 واحدي با محتواي دروس مطابق با برنامه هاي ملي و بومي اعتياد آغاز به فعاليت کرد. 75 نفر دانشجو ( 55 نفر از معتادان بهبود يافته و 20 نفر از اعضا خانواده ) طي مدت 10 ماه در اين دوره آموزشي شركت کردند و در پايان دوره 67 نفر موفق شدند دوره را با موفقيت به پايان رسانند و مدرک معتبر دریافت کنند. مدارك اين دوره به تاييد دانشكده مددكاري لوس آنجلس و انجمن علمي مددكاري و براساس مجوز شماره 198152/18003 سازمان مديريت و برنامهريزي كشور رسیده است.

امروز عده اي از معتادان بهبود يافته با انگيزه و اميد و با هويتي انساني و مفيد خود به اجتماع باز گشته اند و با گذراندن اين دوره آموزشي وارد اجتماع شده و با انگيزه خدمتي در مشاغل درمان اعتياد مشغول به كار شده اند.

به دليل اهميت آموزش براي تمامي افراد، جمعيت خيريه تولد دوباره اقدام به راه اندازي اين دوره ها در شهرستانها کرد. به همين مناسبت، اولين دوره مددياري اعتياد شهريور سال 1386 در شيراز راه‌اندازي شد. اين دوره با همت سازمان بهزيستي استان فارس برگزار شد.

با توجه به استقبال چشمگير و درخواست مكرر متقاضيان شركت در دوره آموزشي مددياري از شهرهاي اصفهان، يزد، نجف آباد و شهر كرد، سازمان هلال احمر استان اصفهان، محلي را جهت برگزاري اين دوره در استان اصفهان در اختيار جمعيت تولد دوباره قرار داد. در مرداد ماه سال 1387، اولين دوره  آموزش مددياري در اصفهان نيز شروع به كار کرد.

اهداف

مدديار اعتياد كيست؟

مدديار خانواده كيست؟

ثبت نام دوره آموزش حضوری مددياري اعتياد

ثبت نام دوره های غیرحضوری مددياري اعتياد در سراسر کشور

واحدهای درسی آموزش مددياران اعتياد

واحدهای درسی آموزش مددياران خانواده

جدول فارغ التحصیلان دوره های آموزش مددیاری اعتیاد

برگزاری کارگاه های آموزشی

بخش دوم فعاليت هاي این واحد به آموزش هاي كوتاه مدت اختصاص دارد. جمعيت خيريه تولد دوباره به عنوان بزرگترين سازمان مردم نهاد (NGO) در حوزه درمان، آموزش، پيشگيري و كاهش آسيب اعتياد، دوره هاي آموزشي متنوعي بر اساس نياز مددياران، مشاوران و كارشناسان اين حوزه برگزار می کند.

تقویم آموزشی

کارگاه های برگزار شده

آموزش ضمن خدمت کارکنان

این دوره ها به منظور ارتقاء سطح دانش، مهارت و توانايي هاي كاركنان جمعيت راه اندازی شده است. با توجه به اینکه اطلاعات و توانمندی های کارکنان جمعیت با توجه به گسترش فعالیت های این مجموعه باید روز به روز افزایش یابد تا بتواند پاسخگوی نیازهای جمعیت باشند، وجود چنین آموزش هایی الزامی به نظر می رسید.