دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
Menu

کتاب‌های انتشار یافته جمعیت تولد دوباره

« تولددوباره» زندگي‌نامه‌ي نويسنـده (فروهر.ت) از دوران كودكي تا بزرگسالي و تحليلي است از فرايند شكل‌گيري و رشد بيماري اعتيادش، وقايع دوران مصرف، و نحوه‌ي رهايي از اسارت اعتياد با به كارگيري دوازده قدم بهبودي.

مطالعه‌ي اين كتاب ـ به ويژه براي معتادان ـ مي‌تواند كمك و راهنماي مؤثري براي آشنايي با بيماري خود و رهايي‌شان از اعتياد باشد

دانلود گزیده‌ای از کتاب

این کتاب قسمت دوم کتاب تولد دوباره است و خاطرات فردی و تاریخچه مربوط به بعضی از جمعیت‌های 12 قدمی را تا سال 1385 به صورت خلاصه پوشش می‌دهد.

امیدوارم بتوانم مطالب را به آن صورتی که هست و می‌شود بیان کرد، عنوان کنم و بدون قصد هتک حرمت دیگران و خودم آن چه که می‌دانم و باور دارم چه به خودم مربوط باشد چه به دیگران بنویسم. دعا می‌کنم که گزارشگر باشم نه قاضی عسگر، روشنگر باشم، نه افشاگر یادآوری بعضی از تجربه‌های تلخ ممکن است برایمان دردآور باشد، اما اگر به ما کمک کندکه آن‌ها را تکرار نکنیم، و به سرمایه‌های تجربی ما اضافه می‌شدند و ما را قوی‌تر می‌کنند.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

آگاهي و درك عميق از بيماري اعتياد مي‌تواند نحوه‌‌‌‌ي بينش ما را نسبت به اعتياد و شخص معتاد، دگرگون كند؛ عطش براي آزادي خواننده را با معماي اعتياد، افكار و رفتار شخص معتاد از ديدگاه روان‌شناختي آشنا مي‌كند. نويسنده (فروهر. ت) كه خود از رهايي يافتگان اعتياد است اعتقاد دارد كه بيشترين نقش بهبودي را خود معتادان رها شده از اسارت اعتياد به عهده دارند؛ زيرا آنان سرمشق‌هايي هستند كه مي‌توانند با تجربه‌هايشان عطش براي آزادي را در ساير معتادان اسير در چنگال اعتياد به وجود آورند.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

بسياري از معتادان، به ويژه نوجوانان و جوانان كه هنوز از ادامه‌ي مصرف مواد مخدر خسته نشده‌اند، تا به عجز و آخر خط نرسند نمي‌توانند از اسارت اعتياد رها شوند و بهبودي از طريق دوازده قدم را تجربه كنند. مداخله، نحوه‌ و چگونگي فرايند ايجاد آخر خط مصنوعي را توسط خانواده‌ها و مددكاران براي معتاداني كه هنوز به مرحله‌ي تسليم نرسيده‌اند ترسيم مي‌كند.

مداخله، دستورالعمل گام به گام نجات معتاداني را كه منكر اعتياد خود هستند در اختيار خانواده‌ها، روان‌پزشكان و مددياران اعتياد و نيز اعضاي قديمي انجمن‌هاي 12 قدمي قرار مي‌دهد.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

پيام‌هاي كوتاه و مفيد يادداشت‌هاي غار به دو زبان انگليسي و فارسي، تجربه‌هايي است از دوران بهبودي و رهايي از اعتياد «ديو.ك» (Dave. K) نويسنده‌ي اين كتاب و دوستان بهبودي‌اش. نويسنده در يادداشت‌هاي خود الهاماتي را كه از ذهن خود و بسياري از معتادان در حال بهبودي تراوش كرده است با جمله‌هايي زيبا در بخش‌هايي مرتبط با موضوع پيام‌ها، ويرايش و منعكس كرده است. پيام‌هاي يادداشت‌هاي غار همان‌طور كه به نويسنده و دوستان بهبودي‌اش كمك كرد تا زندگي معنوي و پاكي را داشته باشند، به ديگران نيز كمك مي‌كند تا روزهاي خوب و پاكي را تجربه كنند.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

پيام امروز كه در قطع جيبي چاپ شده است برگزيده‌هــايـي است از كتــاب‌هــاي « تـولد دوباره » و « عطش براي آزادي » به صورت رهنمودهاي روزانه در 365 روز سال براي معتادان در حال بهبودي، در جهت ترميم ديدگاه‌ها، گفتار و رفتار آنان.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

نخستين بارقه‌هاي رهايي از الكليسم و اعتياد، شرح ماجراي تجربه‌ي روحاني «بيل ويلسون» بنيان‌گذار انجمن‌هاي دوازده قدمي‌، تاريخچه‌ي مختصري از انجمن‌هاي 12 قدمي درخارج و ايران و... موضوع‌هاي مهم وجذاب كتاب «پيام رهايي» است.

در «پيام رهايي» تصويرهايي از بنيان‌گذاران AA، NA و ... چاپ شده است و خواننده را با اشخاصي آشنا مي‌كند كه تأثير شگرفي در ايجاد روش منحصر به فرد رهايي از اعتياد و تداوم بهبودي و پاكي داشته‌اند.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

« باز هم بيانديش» كه در قطع جيبي كوچك چاپ شده است شامل پيــــام‌هاي جذابي است كه توسط دكتر رابرت آنتوني (Dr. Robert Anthony) نوشته شده و فروهر. ت آن را به زبان فارسي برگردانده است. پيام‌هاي باز هم بيانديش مي‌توانند براي داشتن يك زندگي موفق و دسترسي به آرامش درون مفيد واقع شوند. به اعتقاد مترجم «بازهم بيانديش»، جمله‌هاي قصار اين كتابچه، پيام‌هاي قدرتمندي به ناخود‌آگاه ما مي‌فرستند كه بعضي از آن‌ها با انرژي خلاق دروني و آرزوهاي واقعي ما همساز شده و در طول حيات‌‌مان به شكل تغيير، نوآوري، بدعت‌گذاري و يا ورود به عوالم والا متجلي مي‌شوند.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

كتاب« غلبه براعتياد» اثر دكتر دي‌پك چوپرا "Dee Pak Chopra, M.D" تازه‌ترين ترجمه‌ي فروهر.ت است. نويسنده در اين كتاب ضمن تشريح انواع اعتياد (مواد مخدر، الكل، داروهاي محرك؛ اعتياد به توتون، غذا، سكس و...) در هر فصل، راهكارهايي براي رهايي از آن‌ها به ويژه از طريق درك مفاهيم معنوي و تمرين‌هاي عملي ارائه داده است.

در پيش‌گفتار مترجم آمده است:

اين كتاب توسط يك انسان متحول كه پرهيز و ايمان را سرلوحه‌ي زندگي خود قرار داده است براي كمك به همدردان ما به رشته‌ي تحرير در‌آمده است؛ آرزو دارم مفاهيم معنوي و راهكارهاي آن بتوانند به آن‌چه كه داريم چيزي اضافه كند.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

ترنس گورسكي (Terence T. Gorski) كه از مراجع شناخته شده در حوزه‌ي بيماري‌هاي اعتيادآور در سطح جهان مي‌باشد، در كتاب مديريت انكار توجه خود را معطوف به مهم‌ترين عامل تداوم اعتياد يعني انكار كه موجب‌ شكست در درمان بيماري‌هاي همراه اعتياد مي‌شود نموده است و با پرداختن به ريشه‌هاي انكار، راه‌كارهاي خروج از حالات غير قابل نفوذ انكار را مرحله به مرحله براي درمانگران، بيماران و خانواده‌ها ترسيم كرده است.

مطالعه و استفاده از راه‌كارهاي اين كتاب به عنوان كتاب كمك درسي، بـه استـادان و دانشجويان دوره‌ي مددياري اعتياد، مددكاري، روانشناسي، جامعه‌شناسي، پزشكي و روان‌پزشكي پيشنهاد مي‌گردد.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

كتاب « سبز» یکی از آثار فروهر تشويقي است كه با هدف استفاده در برنامه‌هاي بهبودي مراكز اقامتي كوتاه مدت به رشته‌ي تحرير درآمده است. وسوسه، خصوصاً در ابتداي مرحله‌ي قطع مصرف، عمده‌ترين دغدغه‌ي معتاد در حال بهبودي است و لزوم ارائه‌ي راهكار و آموزش شيوه‌هاي عملي براي مقابله با آن ضروري به نظر مي‌رسد كه اين كتاب به خوبي از پرداختن به اين مهم، برآمده است. نويسنده با استفاده از تجارب خود در زمينه‌ي بهبودي از اعتياد، در اين كتاب طي 12 جلسه‌ي كارگاهي، به زباني ساده و كاملاً حساب شده رهجوياني كه تازه مرحله سم‌زدايي را پشت سر گذاشته‌اند، با بيماري خود آشنا مي‌سازد.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

در بين معتادان در حال بهبودي افرادي وجود دارند كه پس از ترك مواد مخدر و حتي تجربه‌ي بهبودي در گروه‌هاي خودياري دوازده قدمي، مرتباً لغزش (Relapse) نموده و بيماري اعتياد مجدداً در آنها فعال مي‌گردد. اين افراد نه تنها از بيماري اعتياد رنج مي‌برند بلكه از مشكل ديگري نيز كه در اثر تداوم و فعاليت بيماري اعتيادشان در آنان به وجود آمده‌ است در عذابند.

مطالب اين كتاب توسط ترنس گورسكي Terence T. Gorski كه يك متخصص، محقق و مرجع صاحب نام در زمينه‌ي پيشگيري از لغزش مي‌باشد به رشته‌ي تحرير در آمده است.

اميد داريم ترجمه‌ي اين كتاب به عنوان يكي از ابزارهاي پيشگيري از لغزش بتواند درخدمت معتادان مبتلا به «لغزش مزمن» قرارگرفته و آنهايي نيزكه تاكنون لغزش نكرده‌اند با بهره‌گيري از برنامه‌هاي كمكي و راهكارهاي ارائه شده در اين كتاب، احتمال «لغزش» را در زندگي خود كاهش دهند.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

مبانــــي و تـــاريخـچــــه‌ي روش پرهيز‌مدار ـ ايمان مدار

گفت وگوها و نظريات بسياري در ارتباط با ابعاد و جنبه‌هاي مختلف اعتياد تا به امروز مطرح شده است كه هر كدام جايگاه خاص خود را دارد؛ اما در اين كتاب ضمن توجه به نظريات و مستندات علمي موجود، يك روش راهبــردي جهانـي كـه در طــول هفتــاد و سه سـال گذشــته (از سال 1935 ميلادي) توسط ميليونها عضو انجمن‌هاي 12 قدمي جايگاه خاص و تاريخي بي‌همتايي پيدا كرده به عنوان پايه مورد استفاده قرار گرفته است.

از نظر ما، چه از جهت علمي و چه تجربي، در ساختار اعتياد، دو عامل اصلي وجود دارد: وسوسه و اجبار (Obsession and Compulsion) كه در اين روش براي خنثي كردن آن از پرهيز و ايمان بهره‌برداري مي‌شود؛ ايمان به ما كمك ميكند كه از وسوسه پيشگيري كنيم و پرهيز به ما كمك مي‌كند كه به اجبار كشيده نشويم. ايمان، عامل پيشگيري از وسوسه است و پرهيز، عامل پيشگيري از اجبار است. هرچند كه فرمول فوق هنوز از جهت علمي پشتوانه‌‌ي پژوهشي و تحقيقي پيدا نكرده است، اما در حال حاضر ابزارها و روش‌هاي پژوهشي باليني و آماري آن، پيش‌بيني شده است و نتيجه‌ي آن انشا ا... در سال آينده اعلام خواهد شد. اين روش در طول 15 سال گذشته در كشور ما بومي سازي شده و با توجه به فرهنگ سنتي و مذهبي ما، مراحل آزمون و خطاي خود را سال‌ها پيش پشت سر گذاشته و از سال 1383 پس از پايان مرحله‌ي كاربردي، وارد مرحله‌ي راهبردي شده است. اين روش و فرهنگ در بيش از يك‌صد كانون رسمي تولد دوباره و صدها خانه‌ي بهبودي غير رسمي به صدها هزار نفر از معتادان كشور خدمات بازپروري كم هزينه ارائه داده است.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

اين كتاب به شرح و چگونگي كاركرد يكي از روش‌هاي 12 قدم مي‌پردازد. در اين روش به جاي تمركز بر روي مواد مخدر، به شناخت وابستگي‌ها و رهايي از آن‌ها اشاره شده و موضوع‌هاي مشترك با ساير روش‌ها، مورد توجه قرار مي‌گيرد، از جمله: الگوي ذهني « عاطفي- احساسي» و رفتاري وابستگي‌هاي ناسالم در دوران طفوليت به عنوان پيش زمينه‌هاي اعتياد و هم‌وابستگي.

  • وابستگي‌هاي ناسالمي كه در طول دوران بهبودي جايگزين وابستگي‌هاي ناسالم قبلي شده‌اند.
  • ريشه‌يابي الگوهاي رفتاري، ذهني و عاطفي در دوران كودكي، بلوغ و بزرگسالي.
  • راه‌كارهاي خروج از رنجش- فرايند بخشش.
  • بررسي عوامل اصلي ناكامي و سرخوردگي مانند: نيازهاي برآورده نشده و آروزها.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

كتاب دوازده قدم- درمانی ترجمه ی رساله ی دكترای پروفسور جیمـــز كراســــن (James Crossen)، استاد و پایه گذار برنامه های آموزش مددیاری اعتیاد در پیرس كالج (Pierce College) لوس آنجلس می باشد كه طی شش سال تحقیق مستمر در انجمن های 12 قدمی، در سال 1986 نوشته شده است. پروفسور كراسن عضو انجمن جهانی AA می باشد و نزدیك به چهل سال تجربه ی بهبودی و رهایی از بیماری الكلیسم دارد.

رساله ی دكتر كراسن تاكنون چندبار ترجمه و به صورت غیررسمی تكثیر شده است اما گنگی های مفهومی و نوشتاری متن اصلی باعث شده است كه در این ترجمه ها حق مطلب ادا نشده و از چاپ كتاب صرف نظر گردد.

نظر به اهمیت تحقیقات مستند و ارزشمند ایشان در تطابق فلسفه‌ی 12 قدمی با مكاتب علمی، به نظر می رسید كه لازم است این كتاب پس از بازبینی و بررسی عمقی، بازنویسی شده و مفاهیمی كه حتی در متن انگلیسی نیز به سختی قابل فهم است، در ترجمه ی فارسی مفهوم، قابل درك و استفاده ی علمی گردد.

فروهر تشویقی كه خود، از دانشجویان این استاد گرانقدر بوده و از نزدیك با عقاید و همچنین شیوه‌ی تدریس ایشان آشنایی دارد، این مهم را به انجام رسانید، كه حاصل آن تحت عنوان كتاب دوازده قدم - درمانی به چاپ رسیده است.

هدف اصلی در این كتاب بررسی، تشریح و نشان دادن محرکه های درمانی روش دوازده قدمی الکلی های گمنام است که پدربزرگ همه ی انجمن ها و گروه ها ی 12 قدمی دیگر می باشد؛ همچنین بیان این دیدگاه که تکنیک‌ها، اهداف، و رویکرد برنامه های 12 قدم نسبت به تغییر، که ترجمان دیدگاه شان درباره ی طبیعت انسان و نحوه ی تغییر و بهبودی و رشد و شکوفایی و تعالی اوست، همان مفاهیمی است که در بسیاری از مدل های مشاوره و درمان معاصر نیز وجود دارند.

مطالب كتاب برای اغلب اعضای جمعیت‌های 12 قدمی تازگی و جذابیت دارد؛ خاصه برای آن‌ها كه ضمن عضویت در انجمن های 12 قدمی، از روش‌های علمی مكاتب روان شناسی بهره برداری می‌كنند، بسیار روشنگر بوده و چگونگی كاركرد 12 قدم را در كنار روان درمانی ترسیم می‌كند.

این كتاب، یكی از كتاب های درسی دوره‌ی مددیاری اعتیاد می‌باشد و خواندن آن به تمامی متخصصان، درمانگران و پزشكان توصیه می‌گردد.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

هدف این کتاب، ارائه‌ي روش بهبودی برای گروهی از ما است که مبتلا به اختلالات دو گانه می‌باشند. اختلالات ما « دو گانه» نامیده شده، زیرا ما از دو جهت مبتلا شده‌ایم: 1) ما وابسته‌ی شیمیایی هستیم 2) ما با یک بیماری احساسی روبرو هستیم. مشکل ما فقط مبتلا شدن به این دو بیماری کاملاً مجزا از هم نیست، بلکه مشکل دیگری هم وجود دارد، به اين معنا که این دو بیماری بر یکدیگر تأثیر متقابل می‌گذارند، در نتیجه‌:

تشخیص این دو بیماری ممکن است مشکل‌تر گردد.

امكان وخيم‌تر شدن اين بيماري‌ها و سخت‌تر شدن درمان وجود دارد.

احتمال دارد حفظ بهبودی مشکل‌تر شده و 1- منجر به استفاده‌ی مجدد از الکل و یا داروهای مخدر دیگر گردد، یا 2- علائم روانی بازگشت کرده و یا حاد‌تر شوند.

چنان‌چه دارای اختلالات دوگانه بوده و نیاز خود به بهبودی را مورد توجه قرار ندهيم، با خطرات زیادی روبرو خواهیم شد. البته هنگام بهبودی از اختلالات دوگانه نیز احتمال دارد كه توسط یک‌سری موانع پیچیده از مسیر بهبودی منحرف شویم، مگر این‌که نسبت به بهبودی واقع بین‌تر باشیم.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

در طول دهه‌های اخیر متخصصان به صورتی روزافزون تشخیص داده‌اند كه الكلیسم یك بیماری مهم، پیشرونده و مزمن بوده كه اگر مهار نگردد كشنده هم می‌تواند باشد. با وجود این خیلی ها هنوز نتوانسته‌اند این موضوع را تشخیص دهند كه نزدیكترین افرادی كه با یك الكلی زندگی می‌كنند، یعنی خانواده نیز عموماً دچار صدمات روحی شده و اغلب از نظر احساسی درست به اندازه‌ی خود شخص الكلی آشفته و پریشان می‌گردند.

با توجه به تأثیرات مشترك بیماری الكلیسم برخانواده و همچنین جامعه‌ای كه در آن رشد كرده‌ایم، این تقریباً برای نزدیكان یك الكلی غیر ممكن است كه به سمت بیماری كشیده نشوند. چنین افرادی كه به ویژه شامل اعضای خانواده‌اند، مُستعد مضطرب و نگران شدن بوده و دچار احساساتی نظیر خود كم بینی، خشم و رنجش می‌گردند. در مجموع باید گفت كه آنها نیز بواسطه‌ی داشتن یك بیمار الكلی دچار مشكلات احساسی شده و به آنها نیز باید در ارتباط با این مشكل كمك شود. در كل، چنین خانوادهای (خانوادهای كه مبتلا به بیماری الكلیسم است) را میتوان به جزیرهای دور افتاده و متروک تشبیه كرد كه تمامی نزدیكان شخص الكلی در آن، دچار مشكلات روحی و احساسی هستند. تشخیص رنج چنین افرادی نیز برپایه‌ی این حقیقت استوار است كه تقریباً تمامی اعمال مهم اینگونه افراد به صورت واكنشهایی جلوه‌گر می‌شوند كه نسبت به بعضی از اعمال شخص الكلی از خود نشان می‌دهند. بدین صورت تقریباً تمامی انرژی این افراد تحلیل می‌رود.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

این کتابچه با هدف رساندن پیام‌های موثر بهبودی به تازه واردان از کتاب‌های تولد دوباره و عطش برای آزادی استخراج شده است.

این 90 صفحه نمونه‌ای از گفتگوهای عاشقانه و راهکارهای خروج از بن‌بست اعتیاد که در کتاب‌های دیگر من آمده است، می‌باشد.

امید دارم این مطالب هرچند کوتاه و مختصر، تو دوست تازه وارد را در مسیر بیداری معنوی که هم اکنون در آن قدم گذاشته‌ای، همراهی کند.

آرزو می‌کنم همان عشق و امیدی را که دیگران به من داده‌اند، من هم بتوانم به کمک ابزارهای مختلف به عزیزانم برسانم.

نمی‌دانم خودت را دوست داری یا نه؟ من ترا دوست دارم، بی آنکه نیازی به دانستن اسمت باشد!

دانلود گزیده‌ای از کتاب

این کتاب به عنوان یک ابزار تخصصی جهت مداخله در مسیر بیماری اعتیاد و کمک به بیماران مبتلا به این بیماری پیشنهاد می‌شود.

در وحله‌ی اول امید است این ابزار در خدمت روان‌شناسان و پزشکان قرار گیرد.

مراجــع حـــوزه اعتـــیاد ماننــد Dr. Harry Tiebout, Dr. Judd Marmor و George E. Vaillant و ده‌ها مرجع دیگر، مکتب AA یا هر یک از انجمن‌های 12 قدمی را به عنوان یک روش خود درمانی برای بیماران خود تجویز می‌کنند. آن‌ها معتقدند که شانس بیماران هر یک از مکاتب مختلف روان‌شناسی در صورت تلفیق آن با برنامه‌های 12 قدمی احتمال ماندگاری و موفقیت بیماران را در درمان به مراتب بیشتر می‌کند.

در کشور ما هنوز درمانگران و فعالان حوزه اعتیاد با روش‌ها و راهبردهای 12 قدمی به عنوان یک روش کمکی درمان اعتیاد آشنا نشده‌اند.

این کتاب می‌تواند جهت افزایش موفقیت درمانگران در کار درمان در خدمت متخصصان باشد. آموزش مهارت‌های بهره‌گیری از 12 قدم به عنوان روش کمکی در تسهیل‌گری روان‌شناسان حوزه آسیب‌های اجتماعی به علت موفقیت و حضور این انجمن‌ها و گروه‌ها در سراسر کشور، بسیار ثمربخش است.

متخصصان می‌توانند با بهره‌گیری از این فرصت‌ها و کانال‌های رایگان گروه درمانی که توجیه اقتصادی داشته و موجب کاستن مشغله درمانی آنان می‌گردد نتایج بهتری نسبت به گروه درمانی دارای هزینه کسب نمایند.

گروه دومی که این کتاب برایشان می‌تواند ابزار بسیار مهمی باشد، راهنمایان و والدین اعضای انجمن‌های 12 قدمی هستند.

این افراد چه با فرهنگ 12 قدمی به صورت کاربردی و تجربی آشنا باشند و چه فقط از جهت شناختی و تئوریک، در هر صورت از راهبردها و دستورالعمل‌های کتاب جهت رشد و آگاهی فردی، هم‌چنین آشنایی با روش‌های علمی تسهیل‌گری بهره خواهند برد.

این کتاب مخاطب عمومی ندارد و یک کتاب تخصصی برای استادان، کارشناسان، متخصصان و افراد تجربی فعال در حوزه اعتیاد و وابستگی‌های ناسالم است.

ممکن است بعضی از مطالب برای افراد غیر متخصص و نا آشنا با درمان اعتیاد، حتی بدآموزی داشته باشد، بنابر این پیشنهاد می‌شود این کتاب فقط برای گروه‌های هدف در دسترس باشد.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

جمعیت خیریة تولد دوباره در سال 1380 توسط مؤسس آن، سید فروهر تشویقی بنیانگذاری شد و از آن زمان تا کنون برنامه‌های گسترده‌ای را برای درمان پایدار وابستگان به مواد دنبال کرده است. پس از سال‌ها تجربه و اجرای برنامه‌های مختلف درمانی، کار با گروه‌های مختلفی از مصرف کنندگان مواد ما را به این نتیجه رساند که برنامه‌های کاهش آسیب باید به عنوان یکی از ارکان اصلی و تاثیرگذار در برنامه‌های درمان و بازتوانی سوءمصرف مواد مورد توجه قرار گیرند و برای گروه‌های مختلف از جمله مردان، زنان و جوانان مصرف کننده مواد و نیز خانواده‌های آنان به اجرا درآیند. با گذر زمان جای خالی برنامه‌های کاهش آسیب بیش از پیش در مراکز اقامتی و سایر مراکز درمانی سوءمصرف مواد احساس می‌شد. در پاسخ به این نیاز، در سال 1389برای ارتقا دادن مدل‌های درمان اقامتی در ایران و افزایش برنامه‌های آموزشی در مراکز درمانی و مراکز کاهش آسیب، طرحی را ارائه دادیم که بر اساس آن، پس از نیازسنجی های اولیه، آموزش هایی در زمینه ی پیشگیری از HIV/ ایدز، هپاتیت‌های B و C، سل، بیماری‌های مقاربتی، پیشگیری از خشونت خانگی و شیوه‌ی صحیح مقابله با آن، و نیز آموزش‌هایی در خصوص رفتار جنسی سالم و روش درست تزریق، به صورت کتابچه‌هایی مدون و با تدریس آموزشگران آموزش دیده، به برنامه‌های مراکز درمان و کاهش آسیب اضافه می‌شود. از آنجا که تاکنون مجموعه‌ی مدونی از کتابچه‌های آموزشی برای مراکز درمان سوءمصرف مواد وجود نداشته است، امید می‌رود که این مجموعه بتواند خلاء موجود را تا حد زیادی پر کند. مجموعه 26 جلدی که اکنون پیش روی شماست بخشی از این برنامه است.

اجرای موفقیت آمیز این برنامه همانند سایر دستاوردهای جمعیت تولد دوباره حاصل زحمات و فعالیت‌های هزاران مددیار و معتاد بهبودیافته است که تجربیات و تلاش‌های پیگیر آنها منجر به ایجاد مدل‌های مختلف درمانی در ایران شده است. هر یک از این افراد به سهم خود با انجام مداخلات همتا نقش موثری در بوجود آوردن این برنامه‌ها داشتند.

دانلود گزیده‌ای از کتاب

مطالب بخش کتاب ها
مطالب بخش مجلات
مطالب بخش پوسترها
مطالب بخش ماهنامه ها