دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
Menu

واحد آموزش

تاریخچه شكل گیری واحد آموزش

جمعیت تولد دوباره در همان سال های آغازین تاسیس به این نتیجه رسید كه آموزش و تربیت معتادان بهبود یافته، در كنار فعالیت های درمانی مراكز اقامتی، می‌تواند گامی مثبت در جهت تغییر فرهنگ و باورهای ناسالم درباره اعتیاد باشد. بنابر این با درك جایگاه، اهمیت و ضرورت آموزش، جمعیت در سال 1384 واحدی مستقل را تحت عنوان واحد آموزش ایجاد کرد.

آموزش‌ها، ابتدا در قالب كارگاه های چندروزه برگزار می شد تا این كه پس از تبادل نظریات مختلف این نتیجه حاصل شد كه با برگزاری دوره های منسجم آموزش مددیاری و استفاده از تلفیق تجربه و دانش نظری، می توان به اهداف درازمدتی رسید كه بتوان از خلافكاران سابق، مددیارانی تربیت کرد که هم به عنوان گروه همتا در درمان بیماران کمک کنند و هم از نظر جامعه علمی مورد پذیرش باشند. فعالیت های بخش آموزش را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

برگزاری دوره آموزش مددیاری اعتیاد

در مرداد ماه 1385 بعد از رایزنی های متعدد با مدیران وزارت رفاه و سازمان بهزیستی، اولین دوره آموزشی مددیاری اعتیاد (33 واحدی) با همكاری انجمن علمی مـددكـاری، دانشكــده مددكاری Pierce College و جمعیت خیریه تولد دوباره با حضور استاد مدعو جناب آقای دكتر جیمز كراسون و تعدادی از اساتید و كارشناسان درمان اعتیاد طی یك دوره آموزشی 33 واحدی با محتوای دروس مطابق با برنامه های ملی و بومی اعتیاد آغاز به فعالیت کرد. 75 نفر دانشجو ( 55 نفر از معتادان بهبود یافته و 20 نفر از اعضا خانواده ) طی مدت 10 ماه در این دوره آموزشی شركت کردند و در پایان دوره 67 نفر موفق شدند دوره را با موفقیت به پایان رسانند و مدرک معتبر دریافت کنند. مدارك این دوره به تایید دانشكده مددكاری لوس آنجلس و انجمن علمی مددكاری و براساس مجوز شماره 198152/18003 سازمان مدیریت و برنامهریزی كشور رسیده است.

امروز عده ای از معتادان بهبود یافته با انگیزه و امید و با هویتی انسانی و مفید خود به اجتماع باز گشته اند و با گذراندن این دوره آموزشی وارد اجتماع شده و با انگیزه خدمتی در مشاغل درمان اعتیاد مشغول به كار شده اند.

به دلیل اهمیت آموزش برای تمامی افراد، جمعیت خیریه تولد دوباره اقدام به راه اندازی این دوره ها در شهرستانها کرد. به همین مناسبت، اولین دوره مددیاری اعتیاد شهریور سال 1386 در شیراز راه‌اندازی شد. این دوره با همت سازمان بهزیستی استان فارس برگزار شد.

با توجه به استقبال چشمگیر و درخواست مكرر متقاضیان شركت در دوره آموزشی مددیاری از شهرهای اصفهان، یزد، نجف آباد و شهر كرد، سازمان هلال احمر استان اصفهان، محلی را جهت برگزاری این دوره در استان اصفهان در اختیار جمعیت تولد دوباره قرار داد. در مرداد ماه سال 1387، اولین دوره  آموزش مددیاری در اصفهان نیز شروع به كار کرد.

اهداف

 • اشتغال افراد در مراکز بازپروری، مراکز کاهش آسیب و دفاتر مشاوره
 • به روزكردن و آشنایی با آموزش پروتكل‌های غیردارویی، از جمله پروتكل درمان پرهیزمدار و ایمان مدار، منابع علمی و همچنین بالا بردن راندمان كاری و بازدهی هرچه بهتر افرادی است كه درحال حاضر، به‌صورت تجربی درحال خدمت وكمك به معتادان هستند
 • پیدایش تغییر و تحول در معتادانی که علاقمند به زندگی بدون مواد مخدر و بازگشت به اجتماع به عنوان شهروندان مسئول و سازنده هستند
 • آگاه سازی جهت تغییر فرهنگ و باورهای ناسالم در رابطه با اعتیاد و تقویت باورهای سالم 
 • حمایت از خانواده های آسیب دیده و انتقال تجربه چگونگی برخورد با افراد معتاد در خانواده 
 • ایجاد زمینه مشارکت های مردمی / دولتی جهت آگاه سازی – پیشگیری، درمان عوارض اعتیاد / بهبودی و كاهش آسیب‌های اعتیاد به خانواده و اجتماع 
 • ارایه طرح جامع ملی و برنامه های کمک رسانی به معتادان طیف‌های مختلف اجتماعی , دانشجویان , پرسنل موسسات , سازمان ها و زندانیان 
 • آموزش مشاوران و مددیاران تجربی اعتیاد
 • انتقال تجربه و روش‌های کمکی تولد دوباره به افراد و سازمان‌های علاقمند، جهت الگوبرداری و ایجاد
 • مراكز مشابه در سایر نقاط کشور و در نهایت در سایر کشورها 
 • ایجاد شبکه ( Network ) سراسری ( کشوری ) مراكز اقامتی كوتاه مدت

مددیار اعتیاد كیست؟

  مدديار بازپروري اعتياد به فردي اطلاق مي شود كه با گذارندن دوره‌ي آموزشي تحت همين عنوان، قادر به ارائه مشاوره فردي در زمينه درمان و پيشگيري اعتياد به معتادان، راهنمايي معتادان به سيستم هاي حمايتي و مراقبتي، آگاه سازي درباره رفتارهاي پرخطر به منظور پيشگيري از بيماري هاي ويروسي مانند هپاتيت و ...، ارائه مشاوره به افراد وابسته به مواد شيميايي و داروها، آگاه سازي افراد در زمينه‌ي عوامل مؤثر بر اعتياد از قبيل عوامل رفتاري، جسمي، ذهني، عاطفي و روحي، توانايي بكارگيري روش بهبودي دوازده قدمي، به‌كارگيري گروه درماني، ارائه خدمات راهنمايي و مشاوره به رهجويان (كساني كه در حال ترك اعتياد هستند) در كانون هاي بازپروري و ساير مراكز درماني معتادان و مراكز كاهش آسيب (DIC) مي باشد.

مددیار خانواده كیست؟

  مدديار خانواده معتاد به فردي اطلاق مي شود كه با گذارندن دوره آموزشي تحت همين عنوان، قادر به ارايه خدمات مددياري و راهنمايي و مشاوره به خانواده هاي اعضاي در حال مصرف و يا بهبودي در مراكز مشاوره اعتياد و ارايه مشاوره فردي در زمينه پيشگيري و درمان اعتياد به خانواده هاي معتادين، آموزش و آگاه سازي خانواده به منظور پيشگيري از اعتياد و چگونگي برخورد با عضو معتاد خانواده، شناخت داروها و ارائه مشاوره به اعضاي خانواده مي باشد. فرد با گذراندن اين دوره توانايي هايي از قبيل موارد زير را به دست مي آورد:

 • آموزش به خانواده ها در مورد چگونگي برخورد با فرد معتاد
 • مشاوره به خانواده داراي فرد معتاد در زمينه درمان
 • راهنمايي خانواده ها به سيستم هاي حمايتي و مراقبتي
 • مددياري و ارايه خدمات راهنمايي و مشاوره به خانواده هايي كه يكي از اعضاي آنها در كانون هاي بازپروري در حال سم زدايي و قطع مصرف هستند
 • آگاه سازي درباره رفتارهاي پرخطر به منظور پيشگيري از بيماري هاي ويروسي مانند هپاتيت و ...
 • آگاه¬سازي افراد در زمينه عوامل مؤثر بر اعتياد از قبيل عوامل رفتاري، جسمي، ذهني، عاطفي و روحي
 • راهنمايي خانواده ها در مورد سيستم هاي حمايتي و مراقبتي.

ثبت نام دوره آموزش حضوری مددیاری اعتیاد

شرایط اولیه:

1- داشتن مدرك سیكل برای افراد در حال بهبودی با حداقل سن پاكی 2 سال

2- داشتن مدرك دیپلم برای افراد در حال بهبودی با حداقل سن پاكی 18 ماه

3- آشنا بودن با 12 قدم و 12 سنت گروه‌های 12 قدمی

4- داشتن حداقل یك سال حضور در گروه نارانان و الانان برای اعضای خانواده

5- داشتن مدرک دیپلم برای اعضای خانواده

6- الزامی بودن قطع نیكوتین برای داوطلبان

تبصره: داشتن مدرك سیكل یا دیپلم برای خدمتگزارانی كه به مدت یكسال مداوم در كانون‌ها و DICها خدمت دارند با حداقل سن پاكی 1 سال.

هزینه دوره:

هزینه دوره مددیاری جهت 44 واحد آموزشی  مبلغ 15/000/000ریال می‌باشد.

مدارك جهت ثبت نام:

1- دو قطعه عكس

2- اصل و كپی شناسنامه

3- اصل و كپی کارت کلی

4- كپی مدرك تحصیلی برابر اصل مدرك با تأیید آموزش و پرورش منطقه مربوطه

5- در صورت معرفی از سوی سازمان‌‌‌‌های مردم نهاد یا بهزیستی استان‌ها، معرفی نامه از سازمان مربوطه

آدرس:

فلکه دوم صادقیه، ابتدای ستارخان، بلوار شهدای صادقیه، کوچه شهید چراغعلی،پلاک 17

شماره تماس: 44206922 -021

 

ثبت نام دوره های غیرحضوری (الکترونیکی ) مددیاری اعتیاد در سراسر کشور

با گذشت 10 سال از برگزاری دوره های مددیاری اعتیاد و خانواده ( 17 دوره در تهران, 3 دوره در شیراز و یک دوره در اصفهان) و درخواست های مکرر بهبودیافتگان,خانواده ها و افرادی که در حوزه اعتیاد مشغول به فعالیت هستند برای این آموزش و همچنین آموزش کارگاه های کوتاه مدت در سایر استانها, جمعیت تولد دوباره برآن شد تا در اقدامی جدید با راه اندازی دوره های الکترونیکی(آموزش از راه دور) بتواتد امکان استفاده از این آموزشها را برای افرادی که نمی توانند به هر دلیل در کلاسهای حضوری شرکت کنند را به وجود آورد.

در این نوع آموزش, دسترسی فراگیران به مطالب و محتوای دوره از طریق شبکه های رایانه ای دائمی بوده و محدودیتی از لحاظ استفاده از آن برای کارمندان، دانشجویان و نیز باقی افراد جامعه وجود ندارد. تنها نیاز اصلی برای استفاده از آموزش مبتنی بر رایانه و آموزشها onlin, داشتن یک رایانه(کامپیوتر) و آشنایی با آن است.

مزیت اصلی این روش این است که یادگیران می توانند از روی میز کار خود به این نوع آموزش دسترسی پیدا کنند:

1. دانشجویان در هر زمان و هر مکان به مطالب آموزشی دسترسی دارند.

2. هزینۀ رفت و آمد دانشجویان کاهش می یابد.

3. دانشجویان اختیار انتخاب مطالب برای مطالعه را خواهند داشت.

4. به دانشجویان هنگام انجام تکالیفشان کمک می شود.

بر این اساس جمعیت تولد دوباره از 25 خرداد ماه لغایت 30 تیرماه اقدام به ثبت نام افراد بهبودیافته, خانواده ها, مشاوران و دست اندرکاران حوزه اعتیاد براساس شرایط ذیل می نماید:

 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • آشنا به کامپیوتر
 • حداقل پاکی یک سال برای بهبودیافتگان
 • آشنا به مبانی انجمن های 12 قدمی
 • هزینه و مدت دوره:

 • هزینه دوره های آموزش الکترونیکی مبلغ 8.000.000 ریال نقد و اقساط
 • طول مدت دوره یک سال
 • از متقاضیان این دوره درخواست می گردد جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت نام با شماره 44206922 -021 تماس و یا درخواست خود را به ایمیل ذیل ارسال فرمایند.

  majazi.rebirth@gmail.com

  راهنمای سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی - آشنایی با آموزش الکترونیکی

  واحدهای درسی آموزش مددیاران اعتیاد

  واحدهای درسی آموزش مددیاران خانواده

  جدول فارغ التحصیلان دوره های آموزش مددیاری اعتیاد

  برگزاری کارگاه های آموزشی

  بخش دوم فعالیت های این واحد به آموزش های كوتاه مدت اختصاص دارد. جمعیت خیریه تولد دوباره به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد (NGO) در حوزه درمان، آموزش، پیشگیری و كاهش آسیب اعتیاد، دوره های آموزشی متنوعی بر اساس نیاز مددیاران، مشاوران و كارشناسان این حوزه برگزار می کند.

  تقویم آموزشی

  جمعیت خیریه تولد دوباره به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد (NGO) در حوزه درمان، آموزش، پیشگیری و كاهش آسیب اعتیاد با تجربه برگزاری كارگاههای آموزشی متعدد در حوزه اعتیاد و بهره گیری از اساتید و كارشناسان صاحب نام؛ اقدام به برگزاری دوره های آموزشی متنوعی بر اساس نیاز مددیاران، مشاوران و كارشناسان این حوزه مطابق تقویم آموزشی ذیل، می‌نماید.  

  تقویم آموزشی جمعیت تولد دوباره در شهر تهران

  ردیف عنوان دوره آموزشی طول دوره مدت زمان مدرس شهریه
  1 کارگاه مصاحبه انگیزشی 16 ساعت 2 روز حمیدرضا طاهری نخست- سعید نوروزی 2/000/000 ریال
  2 کارگاه ماتریکس 50 ساعت 6 روز حمیدرضا طاهری نخست 5/000/000 ریال
  3 کارگاه مداخله پیشرفته و ایجاد انگیزه جانسون 16 ساعت 2 روز عباس دیلمی زاده 1/800/000 ریال
  4 کارگاه مداخله کرافت 24 ساعت 3 روز حمیدرضا طاهری نخست 3/000/000 ریال
  5 کارگاه مشاوره تلفنی پیشگیری از اعتیاد 16 ساعت 2 روز دکترسعید نوروزی 1/700/000 ریال
  6 کارگاه برنامه ریزی درمانی منحصر به فرد و برنامه درمان پیشرفته M.A.T.A.S 50 ساعت 6 روز عباس دیلمی زاده 5/000/000 ریال
  7 کارگاه مهارتهای زندگی با مجوز مربیگری از انجمن علمی مددکاری ایران 80 ساعت 10 روز دکتر محضری- منیره آرزومندی 5/000/000 ریال
  8 کارگاه اختلالات جنسی و اعتیاد 16 ساعت 2 روز دکتر روشن پژوه - دکتر شیرازی 1/800/000 ریال
  9 کارگاه پیشگیری از سوء مصرف در همسران 16 ساعت 2 روز دکتر محضری- منظر رزاقی 1/700/000 ریال
  10 کارگاه آموزش تسهیلگری 16 ساعت 2 روز منظر رزاقی 1/500/000 ریال
  11 کارگاه آموزش کاهش آسیب 16 ساعت 2 روز دکتر محضری 1/700/000 ریال
  12 کارگاه مشارکت معنوی برای زوجین(نحوه ارتباط صحیح با یکدیگر) 16 ساعت 2 روز سعید نوروزی 1/700/000 ریال
  13 کارگاه آموزش مدیریت برنامه های اقامتی میان مدت 16 ساعت 2 روز منظر رزاقی- حمید افشاریان 1/700/000 ریال
  14 کارگاه کنترل خشم و پیشگیری از خشونت 8 ساعت 1 روز منیره آرزومندی 8/000/000 ریال
  15 کارگاه گزارش نویسی سازمانی 16 ساعت 2 روز منظر رزاقی 1/500/000 ریال
  16 کارگاه پیشگیری از عود 16 ساعت 2 روز سعید نوروزی 1/700/000 ریال
  17 کارگاه آشنایی با مسائل و درگیری های حقوقی مراکز اقامتی و راه های پیشگیری از آن 8 ساعت 1 روز مهدی پرگالی 800/000 ریال
  18 کارگاه آموزش تخصصی پرسنل مراکز اقامتی میان مدت 8 ساعت 1 روز حمید افشاریان 800/000 ریال
  19 مبانی خانواده درمانی 16 ساعت 2 روز سعید نوروزی 1/700/000 ریال
  20 آموزش هم وابستگی(اعتیاد و خانواده) 16 ساعت 2 روز حسام الدین معصومیان 1/700/000 ریال
  21 آموزش اخلاق حرفه ای 16 ساعت 2 روز دکتر میرزایی 1/700/000 ریال

  از كلیه علاقه مندان به شركت در دوره های مذكور تقاضا می شود جهت شركت در دوره ها و كسب اطلاعات بیشتر با واحد آموزش جمعیت خیریه تولد دوباره تماس حاصل فرمایند. لازم به ذكر است كه سازمان ها و یا افراد در صورت ثبت نام گروهی (بیش از 10 نفر) مشمول تخفیف ویژه خواهند شد.

  پس از اتمام هر كارگاه، گواهینامه پایان دوره معتبر اعطاء می گردد.

  جهت ثبت نام قطعی شهریه دوره را به شماره حساب 5047061022404277 بانک شهر به نام منظر رزاقی واریز نماید و فیش واریزی را به واحد آموزش ارسال نمایید.

  برای كسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 44206922 -021 واحد آموزش تماس حاصل فرمائید.

  کارگاه های برگزار شده

  آموزش ضمن خدمت کارکنان

  این دوره ها به منظور ارتقاء سطح دانش، مهارت و توانایی های كاركنان جمعیت راه اندازی شده است. با توجه به اینکه اطلاعات و توانمندی های کارکنان جمعیت با توجه به گسترش فعالیت های این مجموعه باید روز به روز افزایش یابد تا بتواند پاسخگوی نیازهای جمعیت باشند، وجود چنین آموزش هایی الزامی به نظر می رسید.